PoradyTurystyka

3 naturalne atrakcje warte zobaczenia w Polsce

Polska kryje w sobie mnóstwo urokliwych zakątków, w których można podziwiać naturę, obserwować, jak zmienia się przyroda wraz z porami roku, czy też po prostu odpocząć od zgiełku wielkich miast. Z jednej strony morze, chłodne i szaro-błękitne, doskonałe na spacery po plażach, a z drugiej zróżnicowane góry. Oto trzy najbardziej spektakularne przejawy natury w Polsce.

Góry Stołowe

Unikalne w skali kraju góry, które często nie kończą się typowym, wszystkim dobrze znanym wierzchołkiem, ale płaską jak stół powierzchnią. Powstały z płyt piaskowców ciosowych, ułożonych jedna na drugiej, i są jednymi z nielicznych gór płytowych w Europie. Poruszanie się między nimi przypomina chodzenie w spektakularnym labiryncie, a napotykane nietypowe formacje skalne pobudzą wyobraźnię niejednego piechura.

Puszcza Białowieska

Ostatni w Europie fragment lasu przypominającego las pierwotny, nietknięty ręką człowieka. Drzewa osiągają tam rozmiary gigantów, jak nigdzie indziej w Polsce – wielkie lipy wystrzeliwują w górę, by na samym czubku pnia umieścić niewielką koronę, a strzeliste dęby nawet zyskały miano „klasycznych dębów białowieskich”. Możemy tam nawet spotkać największą populację żubra na świecie!

Pustynia Błędowska

Pustynia w Polsce? Tak, to możliwe! Połacie piasku znajdujące się na terenie Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej pozwolą poczuć się niczym na Saharze, bez opuszczania granic kraju. W dawnych czasach wykorzystywana była jako poligon i funkcje te pełni sporadycznie nawet dzisiaj, do celów szkoleniowych.